facebooktwitter-bird-logo-shape-in-a-squaregoogle

** Villa Getir yalnızca müşteri adına yapılan rezervasyonlar için Acentecilik sorumluluğunu yerine getirir. Şirketimiz direkt olarak bünyesi haricinde 3.şahıslar, transfer firmaları, oteller, tedarik firmaları gibi firmalarla yapmış olduğunuz anlaşmalar, düzenlemeler, rezervasyonlar ve konaklamalar üzerinde hiçbir sorumluluğu kabul etmemektedir. Tüm rezervasyonlar ve organizasyonlar ile ilgili sadece şirketimiz ile yapmış olduğunuz kontrat esas alınır. Tüm şartlar ve yükümlülükler yapacağımız kontrat ile imza altına alınacaktır. Gerektiğinde sözleşme genel şartlarını şirketimizden talep edebilirsiniz.

Rezervasyonunuz ile ilgili tüm soru ve görüşleriniz için grup liderinizin isim-soyisim ve telefon numarası ya da rezervasyonunuzun gerçekleştirildiği villa kodu ile birlikte tarafımıza e-mail yoluyla ulaşmanız gerekmektedir.

Grup lideriniz en az 18 yasında olup grup adına aşağıdaki şart ve koşulları kabul etmiş sayılacaktır.

**Rezervasyon talebi tarafımıza ulaştıktan sonra ön rezervasyon ile ilgili olarak müşteriye en geç 24 saat içerisinde bilgi verilir ve villa o rezervasyon için uygun ise talep anından itibaren 1 gün için satışa kapatılır. Rezervasyon işlemlerinin gerçekleşmesi için toplam villa kira bedelinin %30’ u müşteri tarafından ön ödeme olarak ödenmelidir. Ödeme işlemi yapıldığında müşteriye anında rezervasyon konfirmesi, ön ödeme dekontu ile gönderilir. Eğer ön ödeme rezervasyon talebi yapıldığı günden itibaren 1 gün içerisinde ödenmez ise ön rezervasyon direkt olarak tarafımızca iptal olur ve seçilmiş olan ünite tekrar satışa açılır.

**Kalan bakiye tatilinizin ilk günü giriş işlemleri esnasında ödenir. (ön ödemeden sonra kalan %70’lik ücret). Kalan bakiyeyi ödeme ile ilgili olarak herhangi bir aksilik veya problem yaşarsanız lütfen direkt olarak acentemiz ile irtibata geçiniz.

**Ödeme Metotları: Ödemeler banka HAVALE/EFT veya MAİL ORDER yolu ile tarafımıza yapılmaktadır.

**Ödemenin tamamı yapıldıktan sonra, Rezervasyon sorumlusu müşteriye villanın teslimiyle ilgili bütün bilgilerin gönderilmesini sağlayacaktır.

**Herhangi bir sebepten dolayı kiralama tarihini veya villanın değiştirilmesi hususunda müşteri tarafınca yapılabilecek kiralama tarihi veya ünite değişiklikleri konusunda Villa Getir ekibi olarak tüm çözüm önerileri sunulacaktır. Talepte bulunulan tarih ve ünitelerin müsaitlikleri göz önünde bulundurulup, rezervasyon işlemleri yeniden düzenlenecektir.

**Villaya giriş saat 16:00 ten sonra yapılır ve çıkış saati 10:00 dur. Villanın uygunluk durumuna göre çıkış saati 11:00 ye kadar uzatılabilir. Bu konudaki taleplerinizi müşteri temsilcilerimiz ile görüşünüz.

**Villada konaklama yapacak kişi sayısı villanın özelliklerinde belirtilen kişi sayısını geçmemelidir. Gelecek olan tüm konukların isim – soyisim ve TC kimlik numaraları rezervasyon işlemleri sırasında oluşturulan rezervasyon sözleşmesinde bulunmalıdır. İlave yatak, kişi eklenmesi veya isim değişikliği durumunda Villa Getir gerektiğinde ek ücret talep etme hakkına sahiptir.

* Rezervasyon iptalinin mail ya da fax yolu ile bildirilmesi gerekmektedir.

*Rezervasyonun onaylanmasını takip eden 24 saat içerisinde İPTAL gerçekleşirse ziyaretçi ödemiş olduğu kaporayı koşulsuz iade alır.

* Rezervasyon iptali seyahat başlangıcından 30 gün veya daha uzun süre önce gerçekleşirse, ziyaretçi,toplam seyahat bedelinin %35’ini ödemek zorundadır.

Eğer ödemiş olduğu kapora %35'ten fazla ise arada oluşan farkı geri alabilecektir eğer %35'ten daha az ön ödeme yapıldıysa zirayetçi arada oluşan farkı ödemekle yükümlüdür.

* Rezervasyon iptali seyahat başlangıcından 8-29 gün kadar öncesi gerçekleşirse, ziyaretçi,toplam seyahat bedelinin %50'sini ödemek zorundadır.

*Rezervasyon iptali seyahat başlangıcından 0-7 gün kadar öncesi gerçekleşirse veya ziyaretçi konaklama tesisine giriş yapmazsa toplam seyahat bedelinin %100'ünü ödemek zorundadır.

* ZİYARETÇİ'nin işbu sözleşmeden kaynaklanan tazminat ödemesini yapmadığı durumlarda, bu ücretler Villa Getir tarafından İhtarname yada İcra takibi vasıtası ile yasal olarak ZİYARETÇİ‘den talep edilir.

Bu gibi durumlarda doğabilecek tüm masraflar (Avukat, noter, icra ve dosya masrafları vs…

ödenecek ücrete ilaveten ZİYARETÇİ‘den talep edilmektedir

**Kiralama süresi içinde oluşabilecek maddi ve manevi hasarlar için villa girişinde 500 TL ila 3000 TL arasında hasar depozitosu alınmaktadır. Hasar depozitosu, tatilinizin son günü gerekli kontrollerin ardından eğer bir hasar tespiti yapılmamış ise tarafınıza iade edilecektir.

**Villada konaklama yapacak kişiler, hiçbir şekilde sözleşmeden doğan hakları ya da evin içindeki donanım ve gereçleri devir, temlik ve terhin edemez ve bunları acente ve ev sahiplerine zarar verecek biçimde kullanamaz. Bu taahhüde aykırılık,acente ve ev sahiplerine derhal evin geri verilmesini herhangi bir sebep ve herhangi bir ödeme yapmadan talep hakkını verir.

**Kiralanan villanın tüm özellikleri (mesafeler,lokasyon,evin donanımı,gerekli ölçüler v.b.) web sitemizde belirtildiği gibidir.Websitemizde belirtilmeyen ve hassas olduğunuz konuları,villaya girişinizde süpriz yaşamamak için rezervasyon departmanımıza sormanız gerekmektedir.Villaya girişinizde villanın belirtildiği gibi olmadığını iddia ederek iptal etme talebiniz kesinlikle kabul edilmeyecektir.

**Kiralanan villada herhangi bir şekilde hırsızlık olayının meydana gelmesi (kilitli yerlerin kırılması suretiyle, açık kapı ve pencereden girilmesi suretiyle ya da kapalı kapı ve pencereden girilmesi suretiyle) müşterinin uğramış olduğu maddi ve manevi zararlar şirketimiz tarafından karşılanmayacaktır. Kiracının kusurlu davranışı sebebiyle kiralanan taşınmazda ve ya demirbaşlarda her hangi bir zarar ya da eksilme söz konusu olduğu takdirde bu zarar kiracı tarafından karşılanacaktır.

** Evden bazı eşyaların çalınması, eşyaların hasar görmesi (Tv, Radyo, Uydu alıcı, DVD player v.b.) halinde ortaya çıkacak olan zarar kiracının sorumluluğu altındadır. Kiracının kusuru oranında kiralayan zararını kiracıdan talep hakkını mahfuz tutar.

**Eğer rezervasyonunuzu iptal etmeniz gerekiyor ise, bunu iptal nedeniniz ile müşteri temsilcinize bildiriniz. Ölüm, hastalık, kaza vb. iptal durumlarında gerekçelerinizi ilgili belgeler ile tasdik ederek iptal talebinizi bildirmeniz gerekmektedir. Buna istinaden ön ödemenin iadesi ev sahibinin onayı ile yapılabilir yada rezervasyon ileri bir tarihe ertelenebilir.

**Rezervasyonunuzun Villa Getir tarafından değiştirilmesi gerektiğinde; tarafınıza yapmış olduğunuz rezervasyon standartlarında alternatif bir ünite önerilecektir. Onayınızın ardından rezervasyonunuz yeni üniteye aktarılacaktır. Önerilen ünite tarafınızca kabul görmez ise yapmış olduğunuz ödeme tarafınıza iade edilir. Villa Getir acente olarak gerekli tüm özen gösterilmiş olmasına rağmen, tatilinizin başlamasına veya devamına engel teşkil eden veya olumsuz hava koşulları, yol engeli, grev, terör, sis, savaş ihtimali, öngörülemez teknik hususlar ve tüm mücbir sebeplerden dolayı tatilinizi iptal veya tehir edebilir. Bu durumda tüketicinin tazminat hakkı yoktur.

**Misafirlerin ev kurallarına uymaması veya var ise komşu evler ya da yakındaki tesislere saygı çerçevesi haricinde rahatsız edici gürültü, hareket ve davranışlarda bulunduğu takdirdeVilla Getir veya ev sahibi, sözleşmeyi tek taraflı fesh edip müşteriyi villadan karşılıksız çıkartma yetkisine sahiptir. Bu durumda müşteriler herhangi bir hak iddia edemezler.

**Temizlik veya varsa herhangi bir tadilat için Villa Getir personeli veya ev sahibi, müşterinin bilgisi ve izni dâhilinde eve girme yetkisine sahiptir.

**Tatiliniz sırasında keyifli, mutlu ve huzurlu bir tatil yapmanız için acente olarak size en iyi şekilde hizmet vereceğimizden emin olabilirsiniz. Tatiliniz sırasında istenmeyen bazı kazalar yada olaylar (düşme, kesici aletle yaralanma, elektrik çarpması, havuz etrafında düşüp yaralanma, hırsızlık, vb..)meydana gelebilir. Bu kazalar ev içinde veya dışında olabilir. Bu gibi durumlardan Villa Getir veya ev sahibi kesinlikle sorumlu değildir. Tatiliniz esnasında bu tür kaza ve yaralanmalarınızı karşılamak için tatil sigortası yaptırmanızı önemle tavsiye ederiz.

**Herhangi bir problem veya istenmeyen durum ile karşılaşıldığında, bu sorunu çözebilmek için Villa Getir personelleri ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

**Konaklama süresinde bildirilmeyen, konaklama bittikten ve villadan ayrıldıktan sonra bildirilecek istenmeyen durumlardan, Villa Getir kesinlikle sorumlu değildir.

**Bir anlaşmazlık durumunda sadece T.C. Kanunları ve bölge mahkemeleri yetkilidir.

CAYMA HAKKI:

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 48 inci ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15. maddesi’nin (g) bendi uyarınca, Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmelerde tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Lütfen İletişime Geçmek İstediğiniz Müşteri Temsilcisini Seçiniz
  • KARŞILAŞTIR 0
  • GÖSTER